כיצד סכסוך הסחר עלול לעלות לטראמפ בבחירות

22 במאי 2019

רוצים עוד תוכן? מוזמנים למועדון שלנו – פל״ג

בסיקור של סכסוך הסחר בין סין לארה”ב כולם חוזרים על האמירה שהמכסים הסינים על תוצרת חקלאית אמריקאית נועדה לפגוע בבסיס התומכים של טראמפ ועלולה לפגוע בו בבחירות לנשיאות.

אותי מעניינת השאלה: האם יש בסיס מספרי לטענה הזו?

חקלאים מהווים כ-1.34% מכוח העבודה של ארה”ב. מדובר מספרית בסקטור תעשייתי זניח מבחינת כוח אדם, שלכאורה לא יוכל להטות את הבחירות לכאן או לכאן. אבל הסתכלות ברמה הלאומית היא כמובן שגויה – רמת המדינה היא שחשובה בבחירות לנשיאות וכאן זה נהיה מעניין.

מתודולוגיה

ביקשתי למצוא את המדינות שדפוס ההצבעה שלהן עלול להשתנות עקב מכסים סינים על תוצרת חקלאית אמריקאית. יש גם מכסים סינים על מוצרים נוספים ומשאבים, אבל אני רוצה להתמקד בתוצרת החקלאית משום שנראה שגם הסינים ממוקדים בה.

ההיפותזה שלי היא שהמכסים עלולים להשפיע במדינות בהן ההפרש בין טראמפ לקלינטון היה באותו סדר גודל כמו מספר העובדים בחקלאות. כלומר, אם ההפרש בין טראמפ לקלינטון היה כ-10,000 מצביעים במדינה X ובמדינה X מועסקים כ-9,500 איש בחקלאות, אזי המכסים עלולים להפוך מדינה שהצביעה לטראמפ ב-2016 למדינה שתצביע דמוקרטים ב-2020.

להיפותזה יש שתי הנחות:

1. המכסים יפגעו משמעותית בתמיכה של חקלאים בטראמפ.

2. ירידה בתמיכה בטראמפ תתבטא בהצבעה למועמד המתחרה לו.

שתי ההנחות ממש לא ברורות מאליהן. יכול להיות שהחקלאים יהיו לא מרוצים מטראמפ ועדיין יציבעו לו.

המטרה שלי היא לסמן את המדינות שאפשר ויצביעו אחרת ב-2020 בגלל המכסים. אני לא מנסה לבסס את הסבירות של התרחיש. אני רק רוצה לדעת אם התרחיש ההיפותטי שהמכסים פוגעים בטראמפ בכלל אפשרי.

לקחתי את נתוני התעסוקה לפי תעשיה בכל מדינה מהלשכה לניתוח כלכלי (קישור) ואת נתוני ההצבעה של כל מדינה מ-MIT (קישור). השוותי בין מספר המועסקים והפרש המצביעים בין שני המועמדים המובילים (הילרי וטראמפ) וסימנתי את המדינות בהן ההפרש בין המועמדים קטן מפי שניים מספר המועסקים בחקלאות. התוצאה היא המפה הבאה:

85 שינוי בהצבעה

 

יש 8 מדינות בהן מספר המועסקים בחקלאות דומה להפרש בין טראמפ לקלינטון במירוץ לנשיאות ב-2016. 5 מדינות הן מדינות שבחרו בטראמפ – פלורידה, פנסילבניה, ויסקונסין, מישיגן ואיווה. מדובר ב-81 אלקטורים שתלויים בהחלטת החקלאים עם מי ללכת. גם אם רק פלורידה ופנסילבניה יהפכו לכוחות בגלל החקלאים, טראמפ עלול לאבד את הבחירות.

נכון לאפריל 2019 אחוזי התמיכה בטראמפ באגמים ובפנסילבניה הם נמוכים יחסית [מקור].

מסקנות

יש בסיס לטענה שמכסים חקלאים עלולים לפגוע בטראמפ במירוץ ב-2020. זה לא אומר שהוא יפסיד את המירוץ, או שאין ספק שכל החקלאים יעברו למחנה הדמוקרטי. אבל זה כן תרחיש אפשרי, משום המשקל שיש לתעשיה החקלאית במדינות מתנדנדות (“swing states”).

סין עדיין נמצאת בעמדה נחותה כלכלית לארה”ב והטעות שלה תהיה להמר על הפסד או התפשרות של טראמפ לקראת בחירות 2020. הכלכלה הסינית חולה – יותר מדי חוסר יעילות, יותר מדי חוב. הסכם סחר עם ארה”ב הוא הזדמנות מצויינת לנסות ולתקן את השוק, גם אם במחיר צמיחה.

אני מקווה ששי יעשה את ההחלטה החכמה. אני חושש שהוא ירצה להשיג ניצחון בטווח קצר על חשבון ניצחון טווח ארוך.

הרשמה לניוזלטר

רוצים להישאר מעודכנים? מוזמנים להירשם לניוזלטר שלנו

התחברות לחשבון פל״ג