כמה מחשבות על העלייה לרגל לוושינגטון

image_pdfהצגה כ-pdfimage_printהדפס
ביידן נראה מתוסכל, ביינר מתאפק לא לצחוק. ונתניהו? טוב, יש סיבה שהתמונה הזו הייתה בוואלה.

"האתנים דאגו שחברים אחרים בברית ישלמו את הוצאותיה בכסף במקום בספינות ואנשים […] כך, בעוד הצי של אתונה גדל עם הכספים שנתרמו, מרד תמיד מצא את עצמו ללא המשאבים או מנהיגי מלחמה מנוסים" – תוקידידס.

"אם אתה לא יכול להתחרות בו, קנה אותו" – זה רבותיי העיקרון של תאגידים גדולים ומדינות גדולות. הציטוט שלמעלה, מתוך "תולדות המלחמה הפלופונסית", מתאר את הדרך בה אתונה הפכה את הליגה הדלית לאימפריה בראשותה. האתונים הציעו לבעלי בריתם את הפתרון הקל: הביאו לנו את הכסף ובתמורה נבנה את הספינות ונסכן את אנשינו. לכאורה להגנת בעלי הברית עמד צי עוצמתי. בפועל לא רק שכלכלתם הוחלשה ע"י המיסים, הם גם לא הפיקו יתרון צבאי מהם. ביום בו אחת הערים ניסתה למרוד בשלטונה של אתונה, היא גילתה שזהב הרבה יותר רך מברזל.

חילופי האשמות הנוכחיים בין נתניהו למבקריו בנוגע לנאום בקונגרס הם הדבר הכי קרוב שנקבל לדיון במדיניות החוץ של ישראל בבחירות. כולם מתווכחים איך ישפיע הנאום על טיב היחסים עם האמריקאים; אף לא אחד שואל מה הם היחסים איתם? מדוע ראש ממשלת ישראל עולה לוושינגטון "לומר את דברו" במקום לרדת לבור ולחשב מתקפת מנע?

התשובה הפשוטה היא שנתניהו לא יכול לצאת למתקפת מנע כי הוא היה המוביל של משטר הסנקציות העולמי על איראן. הוא חזר שוב ושוב ש"איראן גרעינית היא איום על העולם, לא רק ישראל" ודרש מהעולם לפעול נגדה. נתניהו קיווה שהעולם לא יחזיר את הרפובליקה האיסלאמית למשפחת העמים עד שתפורק לחלוטין. העולם חשב אחרת: האינטרס האמריקאי מאז 2006 הוא להפוך את איראן לגורם מייצב במזרח התיכון. הרפובליקנים רבים עם אובמה בנושא מפני שהוא דמוקרט והם רפובליקנים. נשיא רפובליקני היה עושה בדיוק את אותו דבר, בטח כשדאע"ש משתולל במרחב הסהר הפורה. ארה"ב מסרה את עיראק לאיראנים, צעד הרבה יותר משמעותי לאזור מהכור בבושהר. אז למה שהם יריבו איתם על אחוזי העשרה?

 הרצוג היה יכול לנגח את נתניהו על כך, אם היה אלטרנטיבה אמיתית. במקום הוא שבוי ביחד עם נתניהו בעיקרון היחיד אולי של מדיניות החוץ הישראלית: מדינת ישראל צריכה מעצמה לחסות תחת צילה. ובשביל לחסות בצל המעצמה, חשוב לא לטלטל את הספינה. חשוב להגיד את דעתנו, אבל יותר חשוב להסתחבק עם השליט. התקשורת בביקורתה שמה דגש על "היעדר הכימיה" בין נתניהו לאובמה, לעומת ראשי ממשלה ונשיאים קודמים. דיבורים בסגנון הזה מתאימים לעיתונות צהובה ולא לניתוח יחסי חוץ.

מאיפה הגיע עיקרון החסות? תחילתו אולי ברעיון הצ'רטר של הרצל בספרו "מדינת היהודים". הרצל האמין שעלייה המונית של היהודים לארץ-ישראל חייבת להיעשות בהסכמת ותמיכת המעצמות, בשביל להבטיח את הצלחת המיזם. אומות העולם יסכימו לתת לנו חלקת אדמה ואנו בתורנו נעזור להן לבער את נגע האנטישמיות דרך הגירת היהודים. המשיך בקו ז'בוטינסקי ופעילים ציוניים נוספים שתמכו בהפיכת ארץ ישראל ל"דומיניון" באימפריה הבריטית. ואחרי שבריטניה בגדה? הרומן הצרפתי-ישראלי, במהלכו כבשנו את סיני וקיבלנו כור גרעיני במדבר. מלחמת ששת הימים לצערנו סיימה את הרומן אך עם הניצחונות החדשים ארה"ב, שהייתה קרה ואף עויינת בעבר, הפכה לנותנת החסות החדשה.

מה מסתתר מאחורי החיפוש אחר מדינת חסות? ההנחה שמדינת ישראל, כגוף עצמאי בזירה הבין-לאומית, אינה יכולה להצליח. מדינת ישראל, עם הצבא החזק במזרח התיכון והגאון היהודי, לא יכולה לשמור את האינטרסים שלה מבלי שמישהו יחזיק לה את היד. ביטוי מובהק הוא באיום של השמאל שאם נכעיס את האמריקאים, נזכה לגינוי במועצת הביטחון, שיביא לחרם בינלאומי, שיביא לקריסה כלכלית ולסוף המדינה היהודית. אם משהו בתיאור הזה נשמע מוכר, זה מפני שבפעם האחרונה שהשתמשו נגדכם בטקטיקת "אם לא תעשו ככה הכול ייחרב" הייתם בני 6 והסוגיה הייתה אכילת כל הירקות מהצלחת.

הברית בין ארה"ב וישראל לעולם לא תוכל להיות הרמונית. ארה"ב היא מדינת ענק הנמצאת במרחק אוקיינוס מפה. המזרח התיכון הוא אזור שהאינטרס היחיד שלה הוא ביציבות שלו. יציבות אומר בלי ארגוני טרור אלימים מדי, מלחמות שמשפיעות על אספקת הנפט וישראל חזקה. למה ישראל חזקה? כי ישראל חזקה בהכרח תשנה את מאזן הכוחות במזרח התיכון. מפני שישראל חזקה בהכרח תעדיף לפעמים את הרוסים או הסינים, שחולקים קרבה גיאוגרפית לאזור, על-פני ארה"ב הרחוקה. מפני שישראל חזקה תהיה עם תעשייה ביטחונית שתתחרה עם האמריקאים על שווקים.

הנה דוגמה: ב-1999 חתמנו על חוזה עם סין למכירת מערכות פלקון מתקדמות תוצרת כחול לבן. האמריקאים, שראו במערכות נכס אסטרטגי, איימו שיקצצו בסיוע הביטחוני אם לא נקפל את העסקה. מה עשינו? התקפלנו. ואני מצטט:

"ישראל מקיימת כעת שיתוף פעולה הדוק עם ארה"ב, במאמץ להגיע להסכם שישרת את האינטרסים הקיומיים של ישראל. ההחלטה התבצעה על רקע הרצון להידוק היחסים האינטימיים בין ישראל לממשל ולקונגרס בארה"ב, בתקופה זו של דיוני הפסגה. ישראל תמשיך לנסות לבצע את העסקה, אך רק תוך שיתוף פעולה הדוק עם האמריקנים. ישראל מייחסת חשיבות גדולה ליחסים עם סין ותמשיך לנסות לפתח אותם גם בדרכים אחרות" – אהוד ברק במכתב לראש ממשלת סין.

ברק היה יכול באותה מידה לשלוח: "האמריקאים אמרו לנו לא, מצטערים." פגענו ביחסים עם סין בשביל ארה"ב. מה הרווחנו? הוכחנו לבייג'ינג שאנחנו לא רציניים ולוושינגטון שאנחנו לחיצים. בכלל, ההתנהלות של אובמה לאורך השנים מול נתניהו מזכירה פחות דיון בין בעלות ברית ויותר הכתבת הוראות – הבית הלבן מצפה שנעשה X,Y,Z וכועס כשירושלים לא רוקדת לצליל חלילו.

ארה"ב אינה מעוניינת שנהיה עצמאיים ולכן נשענת על הנטייה האנושית לסכן כמה שפחות. האתנים שמרו לעצמם את הכסף והנשק בשביל לשלוט בבעלות בריתם. האמריקאים לעומתם נותנים לנו מספיק כסף ונשק שלא נשתחרר מהם. רובו (עמ' 189) של הסיוע האמריקאי נועד לרכש ציוד צבאי אמריקאי. ההתסכלות הלא נכונה היא שהאמריקאים "ממנים" לנו ציוד. יותר נכון שהאמריקאים מונעים מהתעשיות הביטחוניות שלנו מימון. ואז אנחנו מגיעים לרגע בו האמריקאים פשוט יכולים לסגור לנו את הברז. אם אנחנו לא מדינת חסות אלא בעלת ברית, איך בעלת ברית אחרת עומדת עם היד על השאלטר הצבאי שלנו?

וודאי, הדימוי חמור מהמציאות. ארה"ב לא יכולה לחנוק את צה"ל, בדיוק כפי שיציאה מחסותה לא תהפוך את ישראל למדינה מצורעת (למרות שהרבה ישראלים מתאמצים שזה יקרה). המציאות המדינית אולי מחייבת אותנו להתחשב בדעתם, מעצם היותם מעצמת על. היא אינה מחייבת לאפשר לה, או לכל מדינה אחרת, לפעול במקומנו להבטחת האינטרסים הביטחוניים או הכלכלים שלנו. ויגדיל לעשות ראש הממשלה אם דווקא מעל בימת הקונגרס יכריז שישראל מסרבת להמתין לשיחות המעצמות ותטפל בבעיה האיראנית כראות עיניה ושיקול דעתה בלבד. אז – ורק אז  – יתחילו להקשיב לנו מנהיגי העולם.

הצטרפו לפל״ג!

בואו להבין את עתיד הזירה הבינלאומית - ועכשיו תקופת היכרות בחינם!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ניתוחים אחרונים

הצטרפו לפל״ג!

בואו להבין את עתיד הזירה הבינלאומית - ועכשיו תקופת היכרות בחינם!

הצטרפות
התחברות לחשבון פל״ג