תרגיל פשוט בלוגיקה –

אובמה הבהיר שאופציה צבאית היא הברירה האחרונה ומעדיף פתרון דיפלומטי. באם הלחץ דרך סנקציות יכשל, ארה"ב תשקול מתקפה נגד מתקני הגרעין.

אולם – כיצד ניתן לדעת האם הדרך הדיפלומטית כשלה? רק אם מודיעין אמין יוכיח באופן חד משמעי שאיראן נמצאת רגע לפני השגת נשק גרעיני. הבעיה: מודיעין כזה הוא פיקציה.

הוא פיקציה משני טעמים:

א. אלא אם תוכנית הגרעין האיראנית מאויישת ברובה ע"י מרגלים מערביים, כל מה ששירות מודיעין יכול לתת הן "הערכות". ניתן "להעריך" שאיראן נמצאת במרחק חודש-שנה-עשור מפצצה גרעינית. אי-אפשר להגיד באיזו שעה בדיוק הם ירכיבו את הנשק.

ב. משום שכל "הוכחה" מודיעינית אינה הוכחה חד-משמעית, הכול תלוי בשיקול הדעת ומידת הנחישות של הממשל. אובמה לא מראה סימן שהוא מעוניין במלחמה עם איראן וקרוב לוודאי יעדיף לדחות מתקפה שוב ושוב עד שלא תגיע הוכחה מוחלטת.

ומהי הוכחה מוחלטת? פשוט – אזהרה מוקדמת על ניסוי בנשק גרעיני. הבעיה שלשירותי המודיעין האמריקאים היו פאשלות בעבר, כמו ההפתעה מהניסוי הגרעיני הראשון של הודו. מה מבטיח לנו שהפעם יוכלו לתת אזהרה לפני הפעלת הפצצה השיעית הראשונה?

ולאחר שאיראן תערוך ניסוי בנשק גרעיני, האם ארה"ב תתקוף? וודאי שלא. עכשיו יוכל לטעון הנשיא (או כל ממשל אמריקאי אחר) שלא ניתן לתקוף מדינה גרעינית ללא הסיכון במתקפת נגד הרסנית. עם הפחד מפצצה מלוכלכת, או אף נשק אטומי בידי טרוריסטים, האופציה הצבאית תסולק מן השולחן.

אם כן, מהי המסקנה? שכאשר אדם רוצה (או לא רוצה) משהו, הוא יכול למצוא אין-סוף תירוצים להצדיק את החלטתו. כל עוד קו אדום ברור לא סומן, עמדת וושינגטון לכל דבר ועניין היא זו: איראן לא תיעצר בכל מחיר. על מקבלי ההחלטות בירושלים להבין זאת ולגבש תוכנית פעולה עצמאית.

4 comments

 1. מתקפה ישראלית עצמאית באיראן (להזכיר, אומה פרסית אינדו-אירופאית, לא-ערבית) תהיה הכרזה הניתוק הסופית של ישראל מהמערב ותחילת הסוף המוסרי והפוליטי של הציונות. צריך פשוט להסכין עם קיומה של איראן גרעינית כחלק מהסטטוס-קוו העולמי החדש. לא היטלר, אבל כן כרושצ'וב.

 2. כמה דברים:
  א. אני לא מבין את החשיבות שאיראן היא אומה "פרסית אינדו-אירופאית". ארה"ב פועלת נגדה ואירופה פועלת נגדה. הן פועלות נגדה ונגד העם האיראני מאז שנות ה-50'.
  ב. הסוף המוסרי של הציונות? חשבתי שהציונות יונקת את משמעותה מהזהות היהודית שלנו, לא מהקשר שלנו עם המערב.
  ג. איראן גרעינית לא מעוניינת בסטטוס-קוו.

 3. וכי מנין לך במה מעוניינת איראן גרעינית? במקום איראן, ודאי שהייתי מעוניין להגיע לגרעין – היא ממוקמת בתווך שבין רוסיה, הודו ופקיסטן שמולן (בניגוד למול ישראל) יש אזורי השפעה לחלק. היא צריכה תחושת מעצמתיות כדי לשמר את הלגיטימציה לאידאוקרטיה ולמשטר שלה, ורק הגרעין מספק כזה כרגע.
  אז ישראל מספקת אמתלה נוחה להתחמשות וגיוס חברה נגד היריבים הריאליים יותר שלה. גם איראן מספקת לנו אמתלה נוחה להתחמשות וגיוס חברה, נגד היריבים הריאליים יותר שלנו. אני מקווה שנמשיך את שיתוף הפעולה הפורה שלנו איתה גם בעתיד. אבל מלחמה? שומו שמיים.

 4. ציפור קטנה לחשה לי שהבנקאי מתקשר כל יום ותשלומי המשכנתא שמים עול עצום על האייתוללות, שנאלצו בשנים האחרונות לקצץ באופן משמעותי במלתחת השמלות שלהם.

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.