בימים של מחאות המונים ברחבי העולם ונפילת משטרים אשר נראו יציבים, הניסיון ליצור תחזית לטווח הארוך נדמה כניסיון עקר. ואולם, ללא הערכה של העתיד לבוא, אנו רק עוסקים בכיבוי שריפות בהווה במקום ביסוס מהלך מקיף בעתיד; בטח בימים אלה. כאשר טבח המוני מבוצע בסוריה, מלחמת שבטים מתחוללת בלוב ואי-יציבות שולטת במצרים, תימן ועיראק, אנו חייבים להבהיר לאן פני האזור מועדות. ותחילה, ראוי לבחינה הבלון הטורקי המעז לדרוש מאתנו התנצלות על היותנו מדינה ריבונית (וכטיפשים אנו טורחים אף להשיב).

  גם כיום, קרוב לוודאי שעדיין יש רבים המהללים את "המודל הטורקי": דמוקרטיה אסלאמית, מערבית וקפיטליסטית, המהווה אי של יציבות במזרח התיכון המעורער. ראו למשל את דבריו של ד"ר גורן, המציע למפגינים ב"אביב הערבי" לאמץ גם הם את המודל הטורקי המצליח. כפי שמבהיר איסאן דאגי,

The latest people movements in Tunisia and Egypt bring up the possibility of a third way for the Middle East. In this context the Turkish experience with democracy shows that Middle Eastern peoples do not have to choose between an authoritarian government and an Islamist regime. There is a third option, which is a representative and accountable government with free and fair elections conducted regularly.

אם לא שמעתם את האודה לשמחה בזמן קריאת הדברים, עדיין לא הבנתם עד כמה אנשים התאהבו בדמוקרטיה הטורקית, או ליתר דיוק – בתמונה שהם יצרו של הדמוקרטיה הטורקית. אך כמו כל אהבה שמבוססת על שקר, גם כאן הגיעה לבסוף הבגידה:

האיסלאמיסטים עלו לשלטון בבחירות המוזרות שהתקיימו בשנת 2002 כאשר זכו בשליש ממנין הקולות ובשני שלישים מהמושבים בבית הנבחרים. הם התנהלו בזהירות ובכשרון, וכאשר זכו בכמעט מחצית הקולות ב-2007 החלו לשלוט בצורה משולחת רסן: הם הטילו קנס מופרז ביותר על אדם שביקר אותם בתקשורת, והפריחו תיאוריות קונספירציה מופרכות לחלוטין נגד הצבא. – טורקיה האיסלאמיסטית ואיראן החילונית?

המודל הטורקי הוא שקר, וזו אף לא הנקודה המעניינת ביותר.

  שתי הנקודות הרלוונטיות למדיניות החוץ הישראלית הן אלו:

א. הכלכלה הטורקית – בעוד לנו יש המותרות למחות רק על יוקר המחייה (מחאה בה אני תומך באופן מוחלט), הטורקים מסתכנים במשבר כלכלי כולל. נראה שהפעילות הכלכלית היוצאת מגדר הרגיל של טורקיה בתקופה האחרונה היא תגובת לוואי של אשראי זול.

ב. הדמוגרפיה הטורקית – בניגוד לנהוג לחשוב, שיעור פריון במזרח התיכון ירד באופן חד מאז שנות ה-80, עם איראן בראש הצניחה מ-7 ילדים לפני המהפכה האסלאמית לפחות מ-2 כיום. טורקיה מצידה מגרדת בקושי את מספר הילדים הדרוש לשם שמירה על גודל האוכלוסייה הקיימת עם 2.12 ילדים לאישה (הרמה הדרושה היא 2.1). ואולם עם לוקחים בחשבון את ההרכב האתני כמו גם הגיאוגרפי של טורקיה, התחזית הדמוגרפית נהיית הרבה יותר עגומה: אוכלוסיית הטורקים האתניים בכללה נמצאת בסביבות שני הילדים לאישה, כאשר הטורקים באזורים העירוניים והמודרניים יותר במערב המדינה מולידים אף פחות. הכורדים לעומת זאת מתאפיינים בשיעור פריון גבוה פי 2 מן הטורקים, מה שמעמיד את הטורקים בסכנה קיומית אמיתית: שיבה למאבקים האלימים בין הטורקים לכורדים יכולה בהחלט להתיש את האוכלוסייה הטורקית, אשר תמצא את עצמה בעתיד הלא רחוק ללא מספיק חיילים להגן על עצמה.

כאן אולי ירצו כמה קוראים להעלות את השד הדמוגרפי ולהזכיר כי גם ישראל נמצאת באותו מצב מסוכן, עם העובדה שהפריון הערבי גבוה מזה היהודי. אני חייב שלא להסכים. ראשית, הפריון הערבי בישראל דועך בעוד הפריון היהודי נותר יציב בסביבות 3 ילדים לאישה (ותתפלאו, גם לחילוניים יש נטייה לשני ילדים או יותר) ושנית, האיום הדמוגרפי נופף עוד מימי הקונגרס הציוני הראשון ועד עתה לא התממשה התחזית על רוב ערבי[1].

  אם כן, העובדות מצביעות על חולשה אמתית של טורקיה לעומת ישראל, נחיתות המנסה להסתיר עצמה בעזרת מפגן שרירים. מעשה כזה לא רק ראוי להתעלמות, אלא אף למתקפת נגד: יש לדרוש מטורקיה לגנות את הפגיעה בחיילי צה"ל והפרת הריבונות הישראלית, תוך התנצלות של ארדואן על דבריו נגד ישראל. אם יסרב, ניתן תמיד לבחון את מידת ההומאניות של הטורקים – חיבוק חם של ממשלת ישראל את הכורדים, אולי עם קריצות של כסף ו"תמיכה לוגיסטית", יקנה לנו נכסים אסטרטגים בעיראק ויטריף את אנקרה. ומה יותר מהנה מלראות את אויבייך נחנקים מזעם?

הערות:

[1] עזרה זוהר, "דמוגרפיה – סכנה קיומית או מיתוס?", גיליון נתיב 101.

7 comments

 1. מעניינת אותי הסיבה שלך לתמיכה במחאה על יוקר המחיה, או לחילופין, תמיכה במחאה כלשהי. יש טעם להיות הילד העומד בפינת הרחוב וצורח כי נעשה לו עוול?

 2. תיאור פשטני מדי. המחאה היא ביטוי של בעיה אמיתית, המשפיעה על מעמד הביניים; אני תומך בטענתם כי יש בעיה וחולק עליהם בגורמים ובפתרון שלה.

 3. "אף לאחד לא אכפת ממצב האומה בכללותה, לממלכתיות היהודית, לעם ישראל. כל שנפלט מגרונם הניחר של קפיטליסטים וסוציאליסטים היא רק 'אני'." – "חגי הנביא ותנועת המחאה".

  במקום לגייס את המשק הלאומי בכללו למטרות לאומיות של בניית האומה (שבמקרה הזה, לצערם הרב של אי-אילו אנשים, לא כוללות טלוויזיית 50 אינץ' ופרארי לכל אדם), לשוק ניתן החופש להתפתח לפי דפוסו. הדבר מוליד, אם לשאול ממך את הטרמינולוגיה, ל"כלכלת חזרזירים" – יש את החזרזירים של האלפיון העליון והחזרזירים של המעמד התחתון וכל החזרזירים צווחים איש לרעהו שלו מגיע חלק גדול יותר. בערך בנקודת שיא כלשהי חזרזיר מקומי (או חזיר בר זר) שורפים את הדיר ביחד עם כל החזרזירים הקטנים.

  אני עדיין מחפש למי מתאים מטאפורת הזאב.

 4. אני בספק או זו הסיבה, או הסיבה בכללותה. העניין הוא עצם המחאה. המחאה הזו היא נסיון הפיכה סוציאליסטית (פטיט). מצד שני, הם מצפים שמישהו יפתור בעיות שהם גרמו להן. מחירים לא עולים סתם, אלא רק אם מי שמעלה אותם יודע שישלמו עליהם. אייפונים ודירות בתל אביב… מעניין מי קהל היעד שלהם.
  "בעלי ההון" מצאו דרך לצאת מהשיטה, ויופי להם. אם הם עושים את זה על גבם של ערימת cluelesses, שיעשו זאת גם על חמתם. זו לא אשמת הממשלה, אלא העם שמנסה לחיות מעבר ליכולתו, ושרידי סוציאליזם וביורוקטיה במערכת. כן, ניפטר מכל הסוציאליזם, ואז המיסים יהיו נמוכים יותר, ויהיה זול יותר לחיות כאן.

 5. התיאור הסוציאליסטי של ילדים מפונקים מתאים בעיקרו למחאה בשדרות רוטשילד, הגרעין של התנועה. אולם התגובה החיובית בכל הארץ מעידה על בעיה אמיתית של יוקר מחייה. וכן, הם מוחים באופן ילדותי, המזכיר ילד הזועק מה כואב לו – אך כך ההמון מבטא עצמו, בזעקה. תפקידו של המנהיג לשמוע לזעקה ולהיענות לה, אם לחיוב ואם לשלילה, אחרת ימצא עצמו חיש מהר בגיליוטינה. ומשום כן תמיכתי במחאה, המהווה זעקה כנה על בעיה ברורה. מסביב לה התפתחו הסנטימנטים הסוציאליסטים ושנאת העשירים, אך יש להפריד בין טפל ועיקר.

  ועתה, המשך המשחק בקווים סטנדרטיים – ניסיון להקל את הרווחה החומרית על-ידי המשך המעבר לכלכלה קפיטליסטית יפגע בשרידות לטווח ארוך של האומה, משום שקפיטליזם מפורר את הדבק החברתי בעזרת הגדלת האנוכיות הכלכלית. חשוב איך תראה מדינתם של 6 מיליון יהודים חמדנים!

  ומשום כן אמשיך ואכריז: אלא אם היהודים – מהעשיר ביותר לעני ביותר ומ IQ 90 לIQ 180 – יתאגדו למען המטרה הלאומית, אנו נמשיך במשחקי הוא לקח לי/הוא עשה לי/הוא גנב לי. ולא שהם ימשכו הרבה זמן, כי האקט המסיים של הטרגדיה הפרסית עדיין לא עלה על הבמה. יהיה פיצוץ.

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.